Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Paminėtos 74-osios Kalniškės mūšio metinės
2019-05-20

Gegužės 18 d. Lazdijų rajono savivaldybėje vyko iškilmingas Kalniškės mūšio – prieš 74 metus vykusio vieno didžiausių ir garsiausių mūšių Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo istorijoje – metinių minėjimas. Renginys prasidėjo Lazdijų miesto Nepriklausomybės aikštėje, dalyvius pasveikino Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė ir jos pavaduotojas Audrius Klėjus. Savivaldybės vadovai kartu su jaunaisiais šauliais padėjo gėles ir žvakelės prie Nepriklausomybės paminklo, o KASP kariai skyrė salves kritusiems už Lietuvos laisvę.

Po pagerbimo ceremonijos į Kalniškės mūšio vietą buvo išlydėti Lietuvos karių asociacijos Keliautojų klubo dviračių žygio bei bėgimo dalyviai. Pagrindinis sporto entuziastų tikslas – prisiminti Kalniškės mūšio istoriją, aktyviai praleisti laiką ir dalyvauti Kalniškės mūšio paminėjimo renginiuose.

Antroji renginio dalis vyko Simne: iš miestelio aikštės į Kalniškės mūšio vieną išžygiavo pėsčiųjų žygio „Būtina žinoti: Kalniškės mūšis“ dalyviai su vadovu plk. ltn. Rimantu Jarmalavičiumi priešakyje, Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios, o vėliau vyko iškilminga Šarūno rinktinės Lakūno būrio partizano, kario savanorio, Kalniškės mūšio dalyvio Albino Ivanausko laidotuvių ceremonija.

Partizano Albino Ivanausko palaikai buvo surasti 2018 m. Našlaičių kapinėse Antakalnio kapinių teritorijoje Vilniuje, o perlaidoti Simno kapinėse. Lazdijų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Audrius Klėjus, tarybos nariai dalyvavo laidotuvių ceremonijoje bei Simno kapinėse padėjo gėles prie paminklo žuvusiems Kalniškės mūšyje.

Kalniškės mūšio vietoje renginio dalyviai aplodismentais sutiko dviračių, pėsčiųjų žygio bei bėgimo dalyvius. Taip pat buvo apdovanoti eilėraščių ir fotografijų konkurso „Vertybės, kurios įkvepia gyventi“, skirto Kalniškės mūšio minėjimui, nugalėtojai.

Kalniškės mūšio metinių minėjimas pradėtas iškilminga Lietuvos valstybės ir istorinės vėliavų pakėlimo ceremonija ant simbolinio Kalniškės kryžių kalnelio. Vėliavos danguje suplevėsavo skambant Lietuvos Respublikos himnui. Tylos minute buvo pagerbti didvyriškai kritę nelygioje kovoje. Nuaidėjo KASD Dainavos apygardos 1-oios rinktinės karių salvės už Lietuvą, už žuvusius miško brolius partizanus, už 74-ąsias Kalniškės mūšio minėjimo metines. Kryžių kalnelis buvo papildytas LKA Keliautojų klubo kryžiumi, kurį pašventino Krosnos Šv. Apaštalo Evangelisto Mato bažnyčios kunigas Juozas Klimavičius.

„Džiaugiuosi, kad šiandien, kaip ir kasmet, esate šioje vietoje. Tai drąsą ir laisvę simbolizuojanti vieta. Tik dėl laisvės kovotojų beribės drąsos mes šiandien esame laisvi. Neabejoju, kad tie, kurie kovojo ir žuvo bei tie, kurie kovojo ir liko gyvi, norėjo ir tikėjo, kad mes visi būsime laisvi. Vertinkime šią jų auką“ – kalbėjo Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Pagerbti žuvusiųjų atminimą susirinko garbingi svečiai: Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, Lazdijų rajono savivaldybės vadovai, tarybos nariai, Seimo nariai: Laurynas Kasčiūnas, Monika Navickienė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Audronis Ažubalis, Arvydas Anušauskas, Rasa Juknevičienė bei Seimo narė ir kandidatė į Lietuvos Respublikos prezidentus Ingrida Šimonytė, partizanų vaikai, artimieji, tremtiniai. Savivaldybės vadovė kartu su svečiais padėjo gėles ir uždegė žvakes ant kryžių kalnelio.

Patriotinių-partizaninių dainų koncerte „Te skamba žygio dainos milžinų šaly“ muzikinius kūrinius atliko Lazdijų meno mokyklos mokytoja Violeta Česnulytė kartu su auklėtine Rugile Kubiliūte, Aida Bubelienė ir Arūnas Maciulevičius, Lazdijų M. Gustaičio mergaičių choras (mok. L. Jakulevičienė), politinių kalinių ir tremtinių ansamblis „Žilvitis“ (vad. Aldona Kupčiūnienė), Alytaus etnografinis ansamblis „Dzūkų pulkucis“ (vad. Antanina Urmanavičienė), Lazdijų kultūros centro Kučiūnų laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Parinkcis“ (vad. Jolita Karaliūnienė).

Po renginio vyko jaunimo stovyklos „Mokausi ginti Tėvynę“ su Lietuvos kariuomenės savanorių pajėgų Dainavos apygardos 1-ąja rinktine atidarymas. Jaunuoliai turėjo galimybę susipažinti su karine ekipuote, mokėsi, kaip įrengti stovyklavietę, dalyvavo orientaciniame žygyje ir atliko karines užduotis. Vakare prie laužo vyko viktorina, paskaita ir dainų vakaras.

Lazdijų r. sav. inf.

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis